یک روز جدید

... A New Day Has Come

قانون پارتو یا Pareto principle) 20/80)
ساعت ۳:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳ مهر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: یک روز جدید ،موفقیت و کامیابی ،مطالب مفید برای زندگی نکته های مفید

قانون پارتو  یا Pareto principle)  20/80)

دوستان ... میدونید "قانون پارتو"  (Pareto) چیه؟  و چقدر میتونه توی موفقیت شما تاثیر داشته باشه؟ 

این قانون بعد از این نامگذاری شد که یک اقتصاددان ایتالیایی در سال 1906 به نام " ویلفردو پارتو " (Vilfredo Pareto) مشاهده کرد که 20% از مردم ایتالیا مالک 80% زمینهای ایتالیا هستن. (در اصل 80% از ثروت در اختیار 20% از آدم ها)

او این مشاهده شگفت آور رو در قالب یک فرمول ریاضی بیان کرد که در حال حاضر به قانون 20/80 شناخته میشه. 

این قانون میگه : در هر وضعیت یا موقعیتی، 80% خروجی یا نتیجه، توسط 20% از ورودی، تولید میشه.

قانون پارتو میتونه در طیف وسیعی از حوزه های کسب و کار بکار بره تا اطمینان حاصل بشه که کسب و کار با تمام پتانسیل خودش در حال انجامه.

بعد از اینکه پارتو مشاهدات و یافته های خودش رو در مورد توزیع نابرابر ثروت به صورت یافته هایش و بصورت فرمول مذکور منتشر کرد، خیلی های دیگه چه در علوم و چه در بیزنس،  مشابه این پدیده رو در حوزه های تخصصی خودش مشاهده کردن. 

در سالهای پایانی دهه 1940، پیشتاز مدیریت کیفیت، دکتر ژوزف جوران (Joseph M. Juran) ، قانون 20/80 را به پارتو نسبت داد و اون رو اصل پارتو خواند (که درواقع، نه یک اصل بلکه یک حقیقت اجتماعی در آن سالهای ایتالیا بود). گرچه این نامگذاری اشتباه بود، اماقانون پارتو که گاهی بدین نام خوانده میشه،‌ میتونه ابزار بسیار موثری برای کمک به مدیریت اثربخش باشه.

دکتر ژوزف جوران، یک اصل جهانشمول را شناسایی کرد که اون رو " اندکهای حیاتی و بسیارهای کم اهمیت" ( The vital few and trivial many ) نامید و بصورت مکتوب در آورد. فقدان دقت کافی در کار اولیه ای که  انجام داده بود باعث شد، اون رو بسط نظرات اقتصادی پارتو در زمینه ای وسیعتر بدونن. نام اصل، پارتو باقی موند، شاید بخاطر اینکه از نامگذاری دکتر جوران برای گوش خوشایندتر بود! در نتیجه، مشاهدات دکتر جوران از "اندکهای حیاتی و بسیارهای کم اهمیت"، یعنی این اصل که بیست درصد چیزی اغلب مسئول 80 درصد نتایج هستش، تحت عنوان اصل پارتو یا قاعده 20/80 باقی موند.

قاعده 20/80 به این معنیه که در هرچیزی، میزان اندکی (20 درصد) دارای اهمیت حیاتی و بسیاری (80 درصد) کم اهمیت و یا دارای اهمیت ناچیزه. در مورد پارتو این قاعده بدین معناست که  20 درصد مردم 80 درصد ثروت را در اختیار دارند. در کار اولیه جوران چنین بیان شده  که 20 درصد نواقص باعث 80 درصد مشکلات می شوند. مدیران پروژه ها میدونن که 20 درصد کار (اولین ده درصد و آخرین ده درصد)، 80 درصد زمان و منابع را صرف می کنه. می تونیم قاعده 20/80 را در مورد  تقریباً هرچیزی بکار ببریم، از علم مدیریت گرفته تا جهان فیزیک.

مثلا شاید متوجه شده باشید که 20 درصد از لوازم شما بیش از 80 درصد فضای انبار خانه را اشغال می کنند و نیز 80 درصد لوازم را 20 درصد از فروشندگان عرضه کردن. همچنین 80 درصد فروش ناشی از فعالیت 20 درصد از کارکنان بخش فروشه. و ...

ارزش اصل پارتو برای یک مدیر در اینه که به او متذکر می شه بر 20 درصد چیزهای مهم تمرکز کنه. از میان کارهایی که در طول روز انجام میدیم، تنها 20 درصد دارای اهمیت واقعی هستند که آن 20 درصد، 80 درصد نتایج را تولید می کنند.

باید این موارد مهم را شناسایی کنیم و بر اونها تمرکز کنیم. برنامه کاری روزانه خودتون رو مرور کنید. اگر بتونید از موردی طرفنظر کنید، اگر چیزی از قلم افتاده ، بدونید که به آن20 درصد امور مهم تعلق نداره.

قانون پارتو و یا بعبارتی دیگه قاعده 20/80 می تونه بعنوان یک یادآوری روزانه در خدمت ما باشه و بما یادآوری کنه که 80 درصد زمان و انرژی خود را بر 20 درصد آنچه که واقعاً مهمه، متمرکز کنیم.

  تنها هوشمندانه کار نکنید،

بلکه هوشمندانه بر روی چیزهای درست و مهم کار کنید.