۴۰ راه آسان برای اینکه بتوانیم کمی به خودمان استراحت بدهیم(۲)

۴۰ راه آسان برای اینکه بتوانیم کمی به خودمان استراحت بدهیم(۲)

استراحت

سلامتی، بزرگترین دارایی است.

قناعت، بزرگترین گنج است.

اعتماد، بزرگترین دوست است.

                                لائو تزو

در قسمت اول این نوشته  گفتم که علت گذاشتن این پست این است که ما گاهی در زندگی با روحیه شاداب و خستگی ناپذیری به پیش می رویم. اما گاهی هم می شود که احساس می کنیم بیش از  ظرفیت جسمی، ذهنی و روحی مان را برای پیش رفتن در مسیر زندگی به کار گرفته ایم و احساس خستگی می کنیم.

و قرار شد چند راه آسان و کاربردی را برای اینکه بتوانیم کمی به خودمان استراحت بدهیم یاد بگیریم. در قسمت اول با ۱۰ روش برای استراحت جسمی و ۱۰ روش برای استراحت ذهنی آشنا شدیم. اگر هنوز آنها را نخوانده اید، شاید بد نباشد قبل از خواندن این پست، آنها را بخوانید و ابتدا با آنها آشنا شوید و …

حالا بیایید ببینیم ۲۰ روش دیگر چه می تواند باشد …

چگونه از لحاظ احساسی به خود استراحت بدهیم؟

۲۱- خود را از احساسات تان رها کنید.

می توانید اینکار را با نوشتن احساسات تان بر روی کاغذ و سپس سوزاندن آنها انجام دهید. یا این دست نوشته ها را به جریان آب رودخانه ای بسپارید. (البته اگر رودخانه ای هنوز در نزدیکی تان پرآب مانده باشد!)

«پیلار» هم در داستان «کنار رودخانه پیدرا نشستم و گریستم» اثر پائولو کوئیلو همین کار را کرد! …

او گفت: “…نوشتنم به این خاطر است که در تلاشم تا غم و اندوه را به شادی، و تنهایی را به خاطره مبدل سازم. تا بتوانم پس از بازگو کردن داستانم آن را به پیدرا پرتاب کنم. بنا به گفته ی یکی از قدیسان در آن صورت است که آب قادر خواهد بود آنچه را آتش نوشته، خاموش گرداند…”

۲۲- تمرین کنید تا احساسات تان را فقط مشاهده کنید و در آنها گیر نیفتید!

به آنها نگاه کنید و ببینید چگونه می توانید با احساسات ناراحت کننده کنار بیایید و احساس بهتری را جایگزین آن کنید.

۲۳- وقتی دچار تنشی می شوید، عضلات خود را شل کنید و بدنتان را در وضعیت ریلکس قرار دهید.

این شل کردن و آرام کردن عضلات را از پاهایتان شروع کنید تا به صورت برسید.

دوست دارید بدانید واقعا چطور می شود اینکار را انجام داد؟

پس اینجا را بخوانید: کاهش اضطراب و افزایش تمرکز با ریلکسیشن

۲۴- موفقیت هایتان را بشمارید!

یک قلم و کاغذ بیاورید و همه ی کارهایی را که به خوبی انجام داده اید یا موفقیت آمیز بوده اند و نتایج خوب و پرثمری به بار آورده اند را برای خودتان فهرست وار بنویسید. به خودتان اجازه دهید بخاطرشان خوشحال باشید و به خودتان افتخار کنید، به جای اینکه مدام به کارهایی که نتوانسته اید انجام دهید فکر کنید.

۲۵- رویاهای تان را جایگزین تاسف ها و حسرت های تان بکنید.

هر وقت فکرتان به سراغ کارهایی رفت که باید قبلا انجام می دادید و ندادید و به خاطرشان حسرت می خورید، سریع فکرتان را به این سمت ببرید که از حالا به بعد چه کارهایی و چه برنامه ریزی هایی را باید و می توانید انجام دهید. با اینکار بجای اینکه خود را تخریب کنید، قدرت خود را دوباره باز می یابید.

۲۶- یک پنجره ی مخصوص نگرانی برای خود ایجاد کنید!

می پرسید چگونه؟ … مثلا مجموعاً بیست دقیقه در اول صبح و در اول بعدازظهر – هر وقت در طول روز، فکرهای ناراحت کننده و استرس زا به سراغ تان می آید، به خودتان یادآوری کنید که شما می توانید در مورد هر چیزی که دلتان می خواهد نگران باشید، اما فقط در کنار آن پنجره! و در آن دو زمان خاص!

۲۷- یک روز تمام، هر چه برچسب وجود دارد را از ذهن خود بیرون کنید.

هر وقت خواستید به چیزی در مورد خودتان یا در مورد هرچیز دیگری، برچسبِ بد یا نامساعد یا از این قبیل بزنید، مچ خودتان را بگیرید. آگاهانه انتخاب کنید که از برچسب زدن بر روی هر چیز پرهیز کنید. ما خیلی راحت تر می توانیم آرام شویم و آرامش مان را حفظ کنیم، اگر گفتگوهای منفی درونی مان را متوقف کنیم.

۲۸- اگر می شود، گاهی کمی گریه کنید.

گریه به شما کمک می کند تا مواد شیمیایی و هورمون های بدن تان آزاد شوند و حالت ذهنی مثبت تری برای شما ایجاد می کند و کمک می کند تا آرام شوید.

۲۹- باز هم یک قلم و کاغذ بیاورید و تمام چیزهایی را که می توانید بخاطرشان شکرگزار و قدردان باشید بنویسید.

هر چه قادر باشیم چیزهایی را که مایه ی شادمانی و لذت ما هستند بیشتر شناسایی کنیم و بخاطرشان قدردان باشیم، آنها باز بیشتر به سراغ ما خواهند آمد.

اگر دوست داشتید به این نوشته هم سری بزنید: قدرت قدردانی ات را از بند رها کن

۳۰- بیایید اصلا برای یک روز، (البته شاید فقط برای یک روز تا حالتان بهتر شود) :) یک کاری را انجام دهید.

هر وقت به این فکر افتادید که من باید اینگونه باشم، یا من نباید اینگونه باشم یا این موضوع باید اینگونه باشد یا چرا این موضوع اینطوری شد، یا این موضوع نباید اینطوری می شد و … با خودتان بگویید:“همینه که هست…!”

وقتی بتوانیم مسائل و امورمان را برای مدت کوتاهی هم که شده همانگونه که هست، بپذیریم، ذهن مان آرام تر می شود و فضای بهتری را ایجاد می کنیم تا بتوانیم راحت تر مسائل را آنطور که دوست داریم تحقق ببخشیم.

چگونه در مواجهه با تکنولوژی و دنیای دیجیتال به خود استراحت بدهیم؟

........................

اگر علاقمندید ادامه ی این مطلب را بخوانید لطفا به ۴۰ راه آسان برای اینکه بتوانیم کمی به خودمان استراحت بدهیم(۲) در وب سایت «یک روز جدید» بروید...

/ 1 نظر / 10 بازدید
زهرا

سلام ممنون از مطالب مفيد و راه حل هاي خوبتون براي كسب آرامش داشتن نگاه مثبت. واقعا" به راهي براي تخليه روحي خودم احتياج داشتم به نظرم روشهايي كه نوشتيد خيلي مفيده . نميدونم شما تجربه شو داشتين يا نه؟ كه اميدوارم هيچ وقت نداشته باشين تجربه يه رابطه كه انگار داره تموم ميشه ولي دلت نميخواد تموم بشه يعني اينقدر عشق داري كه نميخواي تموم بشه ولي اون ميخواد و من اينو حس ميكنم