چگونه میتوانیم موثرتر مطالعه کنیم؟ تکنیک SQ3R

چگونه میتوانیم موثرتر مطالعه کنیم؟

این روزها دسترسی به موضوعات خواندنی جدید و متنوع مخصوصا در اینترنت خیلی زیاد شده. شما میتونید اونها را روی گوشی موبایل، تبلت، یا کتابخوان الکترونیکی خودتون بخونید. اما به هر حال به خاطر سپردن این همه مطالبی که میخونیم زیاد راحت نیست.

حالا میخوام تکنیکی به نام SQ3R رو بهتون معرفی کنم که اینکار رو براتون راحت تر میکنه. این تکنیک بهتون کمک میکنه که در مورد چیزی که از یک مطلب انتظار دارید بدست بیارید فکر کنید ، بعد در سطح مناسبی از جزئیات آن را مطالعه کنید و اطلاعات را به خوبی به خاطر بسپارید.

تکنیک SQ3R باعث میشه که هم موثرتر و هم کاراتر بتونید مطالعه کنید.

روش SQ3R  توسط فردی به نام فرانسیس رابینسون ایجاد شد و در کتاب "مطالعه موثر "  او درسال 1946  منتشر شد.  او این تکنیک را برای دانشجویان ایجاد کرد، اما امروزه میشه از این روش برای هر نوع مطالعه ای و تقریبا در هر وضعیتی استفاده کرد.

SQ3R مخفف 5 مرحله است که شما باید برای بخاطر سپردن مطلبی که می خونید استفاده کنید. این پنج مرحله عبارتند از:

Survey   مطالعه اجمالی و بررسی

Question پرسش

Read خواندن

Recall or recite  به یاد آوردن یا از برخواندن

Review مرور

با بکار بردن این 5 مرحله، شما مطمئن میشید که وقتتان را صرف خواندن مناسب ترین مطلب می کنید، بخشهای مناسب آن مطلب را در سطح مناسبی از جزئیات مطالعه می کنید، دانش جدید را با دانش موجود جمعبندی می کنید و  اطلاعات را در ذهن خود تثبت می کنید، بنابر این شما می تونید در مدت طولانی آن را به یاد داشته باشید. این خیلی خوبه، نه ؟ ...

پس اگه علاقمند شدید ببینید چه جوری کار میکنه ، بریم استفاده از این ابزار رو یاد بگیریم.

استفاده از  ابزار

قدم اول : بررسی (Survey)

مرحله اول را با یک بررسی کلی و اجمالی شروع کنید و بطور سطحی متن را مورد توجه قرار دهید تا تصمیم بگیرید که آیا این مطلب اصلا مناسب هست یا نه و در عین حال بتونید یک نمای کلی از موضوع بدست آورید.

برای مثال اگر شما یک کتاب را برای خواندن انتخاب کردید ابتدا مطالب, عناوین، سرفصل ها و خلاصه فصل ها را اسکن و بررسی کلی کنید تا یک نمای کلی از متن بدست بیارید.

در مورد یک سایت، به منوها و نقشه سایت توجه کنید تا از ساختار کلی آن آگاه بشید. سپس به عناوین، عبارات ایتالیک (کج)، پررنگ و عناصر یا عباراتی که در جعبه متن هستند توجه کنید چون اونها اصولا به موارد یا ایده های مهم در متن اشاره می کنند.

درنهایت عکس ها، تصاویر، نقشه ها و نمودارهایی که در متن تعبیه شده اند را کاوش و بررسی کنید.

حالا  از متنی که جلوی شما قرار داره سرنخ هایی بدست آوردید، اینطور نیست؟

حالا از این سرنخ ها استفاده کنید و تصمیم بگیرید که آیا این متن ، اطلاعاتی در مورد آنچه به دنبالش هستید به شما میدهد یا خیر؟  اگر نیاز شما را برآورده نمی کند، خوب مشکلی نیست! ... حالا میتونید با همین روش به دنبال منبع دیگری از اطلاعات باشید که نیاز شما رو برآورده کنه.

 

قدم دوم : سوال (Question)

حالا سوالاتی را که در رابطه با متن برایتان پیش میاد رو برای خودتون بنویسین.  این سوالات ممکن است هنگام بررسی در مرحله اول به ذهن شما رسیده باشه . همچنین به این فکر کنید که به چه چیز دیگری از این نوشته می خواهید برسید؟ چه چیزی نیاز دارید از آن پیدا کنید؟ چه چیزی هست که شما مشتاق به یادگیری بیشتر آن هستید؟ و این اطلاعات چگونه به شما کمک می کنند؟

وقتی سوالاتتون را در مورد موضوع مطرح کردید حالا ذهن شما درگیر شده و آماده یادگیری میشه و اطلاعات بهتر در خاطرتون حفظ میشه وقتی بطورفعال به دنبال اونها هستید.

قدم سوم : خواندن (Read)

حالا شروع به خواندن متن کنید. از هر چیزی در متن که خوب متوجه نمی شوید نت برداری کنید . بعدا می تونید از این یادداشت ها وقتی دارید مطالب مرتبط ای را کاوش می کنید استفاده کنید.

ممکنه برای خوندن مطلبتون مخصوصا اگه شامل عبارات و مفاهیم مبهم و پیچیده باشه ، زمانی بیشتر از اون چیزی که فکر میکردید صرف بشه . قبل از حرکت در متن ، ذهنتون را به تبدیل عناوین یا عنوان های هر فصل به سوالاتی که بعدا باید به اونها پاسخ بدید متمرکز کنید. مثلا شما میتونید عنوان  " مزایای استفاده از  SQ3R"  را به سوال " مزایای استفاده از SQ3R چه هستند؟" تبدیل کنید. و جوابش را در ذهن خودتون قبل از اینکه به قسمت بعدی متن حرکت کنید به یاد بیارید.

نکته:

شما میتونید برای خواندن فعال تر ، زیر عبارات مهم خط بکشید یا از مارکر یا ماژیک های رنگی برای نشان دادن نکات کلیدی استفاده کنید.

قدم چهارم : فراخوانی (Recall)

وقتی بخشهای مناسب متن را خواندید، چندین بار آن را در ذهن خود مرور کنید. نکات مهم را شناسایی کنید و بینید نکات دیگر چقدر مناسب هستند. سپس به سوالات در قدم دوم برگردید و سعی کنید به آن سوالات از طریق حافظه خودتون جواب بدید. فقط وقتی به مرحله بعدی بروید که تونسته باشید به سوالات جواب درست بدید.

قدم پنجم : مرور (Review)

وقتی قدم قبلی یعنی فراخوانی را با موفقیت پشت سر بذارید، حالا قدم آخر یعنی مرور را میتوانید شروع کنید.

ابتدا کل متن یا یادداشتهای خودتون رو بازخوانی کنید. این خیلی مهمه اگه هنوز زیاد اعتماد ندارید که مطالب رو به خوبی درک کردید.

بعدا سعی کنید در مورد موضوعات خوانده شده با شخص دیگری بحث کنید. این روش برای مرور اطلاعات خیلی موثره . در مورد چیزهایی که یاد گرفتید تا جایی که براتون امکان داره بطور جامع توضیح بدید .

 سعی کنید به بهترین نحو موضوعاتی رو که خوندید و درک کردید را در عمل در زمینه ای که برای تیم تان یا  سازمان یا صنعتی که در آن مشغول به کار هستید معنی دار هستش استفاده و پیاده سازی کنید.

در نهایت به طور منظم و طبق یک زمانبندی، مطالب و موضوعات را هر چد وقت یکبار مرور کنید تا در ذهنتون تر و تازه بمونه. میتونید اینکار را بعد از یک هفته ، یک ماه یا چند ماه بعد انجام بدید. اینکار کمک میکنه که اون موضوعات را در  حافظه دراز مدت خودتون به خوبی جاسازی کنید.

 تکنینک SQ3R را به یک عادت تبدیل کنید

ابتدا ممکنه این تکنیک خیلی وقت گیر به نظر بیاد اما هر چه بیشتر ازش استفاده کنید کمتر نیاز به فکر کردن در مورد این روند دارید.

برای تبدیل این تکنیک به عادت ، هر زمان که نیاز به خوندن چیزی به همراه جزئیاتش داشتید از آن استفاده کنید و به دنبال فرصت هایی باشید که موضوعاتی را که یاد گرفتید با دوستان یا همکارانتون بحث کنید.

 نکته نهایی:

SQ3R یادگیری را آسان میکند. چون به شما کمک میکند که به دانش جدیدی حول آنچه که می دانید دست پیدا کنید. وقتی شما آن را به یک عادت تبدیل کنید میبینید که به یادآوردن و فراخواندن مطالبی که به اونها نیاز دارید خیلی آسانتر خواهد شد و این به شما بعنوان یک شخص آگاه یا متخصص قدرت بیشتری خواهد بخشید.

MindTools

کتاب های شگفت انگیز

 

/ 2 نظر / 79 بازدید
سمیرا

خیییییییییییییییییییلی خووووب بود ایول اپمااااااااااااااااااااا [بغل][بغل][قلب]

سمیرا

...........@@@ ............@@@@@@@@@ ...............@@@@@@@@@ ....................................@@ ....................@@ ....................@@@ ....................@@@ ....................@@@ ....................@@@ ....................@@@ ......................@@ .................................................. @@@...............................@@@ @@@................................@@@ @@@@@@@@@@@@@@@@@ ...@@@@@@@@@@@@@@ ..................@@...@@ ..................@@...@@ ......................@@ ......................@@ ............................ ...............@@@@ .............@@.......@ ................@@@@@@ ............................@@ ............................@@ ............................@@ ............................@@ ............................@@ ............................@@ ............................@@ ..............................@ من اپ کردم بابا تو ام اپ کن دیگه [پلک][بغل][بغل]