تا هستی چیزی از خود به یادگار بگذار

تا هستی چیزی از خود به یادگار بگذار

از شما معجزه ای نمی خواهند که از خود ظاهر سازید. فقط چیزی که از شما می خواهند اینست که یادبود شایسته ای بعد از خود به یادگار بگذارید.

دستورالعمل حکیمانه ای از اندرزهای هندی است که می گوید:

“کسی که درختی قبل از مرگش کاشت؛

در عالم، بیهوده زندگی نکرده است.”

درخت

در واقع چنین کسی به سرمایه بشریت چیزی افزوده است. چه، این درخت یا لااقل میوه و ثمری برای بازماندگان به بار خواهد آورد و یا آنکه او را می برند و از چوب آن زیباترین و گاه گرانبهاترین لوازم زندگی برای استفاده انسان می سازند. پس همین کاشتن یک درخت، آثار ارزشمندی برای همگان به جای خواهد گذاشت.

شاید بی بهاترین چیزی که از چوب ساخته می شود، نیمکتی است که در کنار جویبارها و باغها برای استراحت می گذارند. اما همین نیمکت که کودکی در روی آن از مادرش درس فرا می گیرد و تربیت می آموزد، کافیست که بهره آن درخت که یادگار همت انسانست، آشکار گردد.

اینجاست که تفاوت انسان باثمر و بی ثمر معلوم می گردد و سزاست آنها که کاری هر چه باشد برای خدمت به همنوع می کنند، در خور تحسین و ستایش همگان قرار گیرند، نه آنها که از وجودشان هیچ اثری حاصل نمی گردد.

پس شما هم به سهم خود برای بشریت کاری بکنید، چه اگر شما برای آیندگان از فعالیت و ثمر وجود خود چیزی به یادگار نگذارید، نالایقترین فردی هستید که در این کره خاکی زندگی کرده اید!

نوشته: ادموند آبو

ترجمه و بسط: عباس ثابت (از کتاب: برای دخترم)

پی نوشت ۱: ادموند آبو Edmond Abowt از نویسندگان قرن نوزدهم است که در ساده نویسی و وضوح بیان مشهور می باشد. رمانهای متعددی از او به یادگار مانده است. (سخن مترجم)

پی نوشت ۲: دوستان. حالا که صحبت از درختکاری شد و این روزها هم دقیقا زمان مناسب این کار ِ باارزش و دوست داشتنی است، می خواستم به اطلاع تون برسونم که شهرداری ها (احتمالا در تمام شهرها) در این روزها اقدام به تحویل نهال های رایگان – چه به صورت حضوری و چه به صورت ثبت نام و درخواست افراد از طریق جایگاه های اینترنتی خودشون – می کنند، تا آدم های خوبی مثل شما، هر نوع نهالی را که دوست دارند (از بین نهال های ارائه شده)، بگیرند و بکارند، تا “نهال کوچک امروز، میراثی سبز برای آیندگان باشد” ….

شما که نمی خواهید این فرصت خوب را از دست بدهید؟…..

 به وبسایت «یک روز جدید» هم سر بزنید 

/ 0 نظر / 32 بازدید