چرا انسان احساس تنهایی می کند؟

چرا انسان احساس تنهایی می کند؟

اگر احساس تنهایی می کنید، باید بدانید که این، با تنها بودن فرق دارد.

احساس تنهایی احساس ناخوشایندی که ممکن است با آن که آدمی در جمع آدم های دیگری باشد اما باز خودش را از جمع، جدا و تنها احساس می کند.تنهایی

تجربه ی تنهایی، تجربه ی است جهانی و در تمامی فرهنگ ها رخ می دهد.  ممکن است ریشه در میراث های تکاملی ما داشته باشد. اما در نهایت، نتیجه ی ترکیبی از عوامل مختلف است، از ژنتیک گرفته تا تصمیم های شخصی.

تکامل و تنهایی

حتی احساسات فوق العاده ناخوشایند در انسان نیز تطبیق پذیر هستند. این احساس ها می توانند برای ما به منزله ی چراغ راهنمایی باشند تا به ما کمک کنند در مسیری حرکت کنیم که در نهایت به سود ما باشد.

ترس، موجب می شود تا از خطر فرار کنیم. خشم، ما را وادار می کند تا به دشمن مان حمله کنیم.  و اضطراب ما را برای تلاش بیشتر به حرکت وا می دارد.

و … تنهایی، سبب میل به برقراری ارتباط با دیگران می شود، باعث می شود تا ما در درون وجود خود عمیق تر شویم. باعث می شود ما به سمت دیگران برویم. احساس تنهایی به مثابه ی وضعیت غیرمفیدی است که طبیعت از آن استفاده می کند تا به ما یادآوری کند که ما نیاز و اشتیاق به تماس با همنوعان خود داریم.

ژنتیک

محققان دانشگاه شیکاگو با همکاری محققان دانشگاه هلند، یک ترکیب ژنتیکی مربوط به احساس تنهایی را پیدا کردند. نتایج تحقیقات آن ها که در News.UChicago.edu شرح داده شد، بیان می کند که برخی از آدم ها استعداد و تمایل ذاتی به تنها بودن دارند.

بعضی صفاتی که در این تحقیق در داشتن این تمایل اشاره شده، عبارتند از اعتماد به نفس ضعیف، خلق و خوی پایین، اضطراب، خشم و کمتر اجتماعی بودن.

در این تحقیق، ۳۵ درصد از مردان و ۵۰ درصد از زنان از احساس تنهایی شدید رنج می بردند.

قابل ذکر است که این مطالعه در هلند انجام شده است. در فرهنگی که  مردم آنجا نسبت به خیلی از فرهنگ های دیگر کمتر دچار احساس تنهایی هستند!

فرهنگ

فرهنگ ها و جوامع از نظر جنبه های تنهایی متفاوت هستند. مانند میزان حضور یا در دسترس بودن شبکه های اجتماعی و حمایت های اجتماعی.

بعضی جوامع دارای ساختارهای اجتماعی هستند که افراد را به تعامل و ارتباط و مشارکت با دیگران تشویق می کند.

در جوامع دموکراتیکی مانند کشورهای دانمارک و هلند، مردم از یکپارچگی اجتماعی بزرگتری برخوردار هستند و کمتر احساس تنهایی را تجربه می کنند.

اما در جوامعی مانند ایالات متحده، که مدام تاکید بر کار و تلاش بیشتر، تحرک، استقلال و فردیت بیشتر می باشد، ممکن است ناخواسته، احساس انزوای اجتماعی و تنهایی بیشتر باشد.

شخصیت و گسترش تجربه ی تنهایی

تحقیقات روانپزشکی دارای سابقه ی شناسایی عوامل مرتبط با شخصیت و گسترش  تجربه ی تنهایی است.

آدم های تنها، بیشتر به سوابق و خاطرات زندگی شان در جاهایی که مربوط به از دست دادن ها بوده، به آسیب ها، به ضربه های روحی، به سیستم های حمایتی ناکافی، به خشونت ها، به انتقادها و کلًا به هر چه موارد منفی در زندگی بوده است، تمایل دارند.

انسان های تنها مدام به این تمایل دارند که احساس بی علاقگی و ناخشنودی از شرایط و اوضاع داشته باشند. آنها بیشتر اوقات با خود درگیری دارند و خجالتی و بسیار مراقب هستند. این تمایلات ممکن است به دوری کردن از دیگران و احساس انزوا بینجامد.

می خواهید بدانید راه حل چیست؟

پس لطفا به نوشته ی چرا انسان احساس تنهایی می کند؟ در   وب سایت «یک روز جدید» بروید ...

منبع: http://www.livestrong.com

/ 0 نظر / 32 بازدید